Zawodniczki sekcji kajakowej NOSiR Mistrzyniami Polski

W dniach 9-11.06.2017 r. w Bydgoszczy odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie. W konkurencji kanadyjek kobiet wystartowały dwie nasze zawodniczki Dorota Borowska, utytułowana już zawodniczka walcząca z najlepszymi na świecie i Klaudia Szulecka najlepsza obecnie juniorka na arenach krajowych.

Pierwszego dnia zawodów dziewczyny wystartowały w C-1 na dystansie sprinterskim 200 m. Już po eliminacjach widać było, że nasze zawodniczki są w formie, Dorota była faworytką, ale młodsza koleżanka Klaudia, musiała już o swoje walczyć. W wyścigu nasze panie wystartowały na torach 4 i 5 obok siebie,  torach dla najlepszych po eliminacjach, a cała obsada finałowa to 9 zawodniczek w 9 torach. Starty odbywały się z bloków startowych, które opadają pod wodę na sygnał startera. Dorota i Klaudia świetnie ruszyły z bloków i od razu wyszły na prowadzenie nie oddając go już do mety. Wyścig wygrała Dorota Borowska z dość znaczną przewagą zostając Mistrzynią Polski, druga na metę przypłynęła Klaudia Szulecka, do końca w pięknym stylu walcząc o srebrny medal i tytuł V-ce mistrzowski.

W drugim dniu zawodów nasze zawodniczki jeszcze raz stanęły do rywalizacji tym razem w osadzie  C-2 na dystansie 500 m. Osada C-2 oznacza, że zawodniczki płyną razem dwuosobową łodzią. I w tym wyścigu nasze zawodniczki były również faworytkami, nowodworska osada prowadziła od startu do mety zdobywając kolejny tytuł Młodzieżowych Mistrzyń Polski.

Dwa tytuły Mistrzyń Polski i jeden V-ce mistrzowski są dla nas szczególnie ważne, ponieważ Młodzieżowe Mistrzostwa Polski były im. Wojciecha Kurpiewskiego, zmarłego w zeszłym roku wybitnego kajakarza wychowanka Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. Wojtek był moim przyjacielem i mam nadzieję, że teraz dziewczyny będą kontynuowały osiągnięcia nowodworskich kajakarzy.     Mam takie marzenie i plan oczywiście, żeby znów nowodworskie kajaki zagościły na olimpiadzie, tym razem w Tokyo 2020.

Dorota i Klaudia to zawodniczki olimpijskiej kadry narodowej i pewnym krokiem zmierzają do Tokyo.

W tym sezonie przed nami starty międzynarodowe, najbliższy to Mistrzostwa Europy Juniorów i U-23 w Belgradzie 22-25.06.2017 r. następnie Mistrzostwa Europy Seniorów, Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 i Mistrzostwa Świata Seniorów. Między zawodami dziewczyny są na zgrupowaniach w COS-ie w Wałczu gdzie szlifujemy formę.

 

                                                                                        Trener sekcji kajakowej NOSiR

                                                                           Trener kadry narodowej kanadyjkarek

                                                                                                                Mariusz Szałkowski