Turniej Masters w siatkówce plażowej

Siatkarskie emocje na zakończenie wakacji
Chociaż sezon wakacyjny powoli zmierza ku końcowi, to jednak w powiecie nowodworskim na jego zakończenie wciąż czeka nas jeszcze sporo interesujących wydarzeń, w tym sportowych. Jednym z nich będzie Turniej Masters w Siatkówce Plażowej o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego, który odbędzie się w sobotę 26 sierpnia w Nowym Dworze Mazowieckim. O tym wydarzeniu rozmawiamy z jego organizatorem – założycielem i prezesem Fundacji Historii i Rozwoju Siatkówki Volley Bajka, Grzegorzem Szewczykiem.
– Panie Grzegorzu, gdzie dokładnie rozegrany zostanie Turniej i kto może wziąć w nim udział?
– Turniej odbędzie się w sobotę 26 sierpnia na obiektach Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sportowej 66 w Nowym Dworze Mazowieckim. Finał zaplanowany jest na godz. 15:00. Zawody te są jedną z inicjatyw podjętych w ramach projektu „Sport – Druga Młodość” i są skierowane do osób powyżej 55. roku życia. Mogą nich uczestniczyć dwuosobowe zespoły, zarówno duety żeńskie, męskie, jak też mieszane.
– Dlaczego akurat ta grupa wiekowa?
– W naszym kraju organizowanych jest sporo imprez sportowych mających na celu propagowanie różnych dyscyplin i aktywnego trybu życia, jednak są to głównie zawody dla dzieci i młodzieży. To świetnie, że chcemy dbać o ich rozwój, może kiedyś wyrosną z nich przyszli mistrzowie olimpijscy czy świata. Ale przecież sport, w tym także gra w siatkówkę, to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu dla wszystkich, nie tylko dla osób młodych. Sport można przecież uprawiać w każdym wieku… I to jest właśnie jeden z celów Turnieju, który jest finansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zgodnie z polityką senioralną Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej chcemy zachęcać osoby po 55. roku życia do aktywnego spędzania wolnego czasu, gdyż przynosi to nie tylko korzyści zdrowotne, ale także pomaga w aktywizacji i integracji społecznej. A siatkówka, gdzie kluczową rolę odgrywa zespołowość, jest do tego wręcz idealna.
– A jakie nagrody czekają na zwycięzców Turnieju?
– Na początku chciałbym zaznaczyć, że żaden z uczestników nie wróci do domu z pustymi rękoma. Każdy otrzyma pamiątkowy medal, aby przypominał mu, że grając w siatkówkę i uprawiając inne aktywności fizyczne, można w przyjemny sposób spędzić czas. Ponadto, duety, które zajmą pierwsze trzy miejsca, otrzymają puchary. A wręczą im je dobrze znani kibicom byli wspaniali siatkarze, w tym m.in. wicemistrz świata z 2006 roku – a obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski – oraz mistrzowie olimpijscy z 1976 roku z Igrzysk w Montrealu. Oczywiście w ręce zwycięskiej drużyny trafi puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, który razem z panią poseł Bożeną Żelazowską są patronami honorowymi Turnieju.
– Czy organizacja turniejów siatkarskich to jedyna działalność prowadzonej przez Pana Fundacji Historii i Rozwoju Siatkówki Volley Bajka?
– Organizacja imprez sportowych to tylko jeden z aspektów naszej działalności. Volley Bajka znana jest w siatkarskim środowisku od kilkunastu lat, od 2020 r. działa jako Fundacja. Ma swoją siedzibę w Izabelinie-Dziekanówku przy ul. Unijnej 2, gdzie można zobaczyć gromadzoną przeze mnie od lat unikatową kolekcję pamiątek związanych z siatkówką i jej wybitnymi reprezentantami. Są wśród nich trofea wywalczone przez polskie reprezentacje żeńską i męską na prestiżowych międzynarodowych imprezach, w tym olimpijskie medale, a także dyplomy, stroje oraz sprzęt. Chcę w ten sposób przypominać o największych sukcesach polskiej siatkówki i jej historii.
Eksponaty te często prezentuję na wystawach towarzyszących wielu wydarzeniom siatkarskim organizowanym w naszym kraju, ostatnio na jubileuszowym XX Memoriale Huberta Wagnera w Krakowie. Kilka razy były one prezentowane na ekspozycjach czasowych zaprzyjaźnionego z Volley Bajką Muzeum Sport i Turystyki w Warszawie, które także posiada w swoich zbiorach wiele interesujących i unikatowych eksponatów, nie tylko siatkarskich. Często współpracujemy przy wielu projektach, inicjowanych zarówno przez Volley Bajkę, jak i Muzeum Sportu. Tak jest również w przypadku Turnieju Masters w Siatkówce Plażowej o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego, który wspólnie organizujemy. Pomagają nam też samorządy, instytucje i firmy z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz gminy Czosnów.
Dziękujemy za rozmowę, życzymy dobrej pogody i jeszcze lepszej zabawy.
Dziękuję bardzo i zapraszam wszystkich sympatyków siatkówki do aktywnego udziału w Turnieju lub przyjścia na obiekty Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sportowej 66 w Nowym Dworze Mazowieckim i kibicowania!
Rozmawiała: Marta Marek