NOSiR: 2 Puchar Polski – Regaty Eliminacyjne Juniorów i Młodzików

W dniach 07-09.06.2019 r. odbyły się zawody kajakarzy w Bydgoszczy.   Celem zawodów było sprawdzenie poziomu sportowego juniorów i młodzików.Ustalenie kadry centralnego szkolenia i wyselekcjonowanie  grupy zawodników,którzy zostaną objęci przygotowaniami do regat międzynarodowych w 2019 r. Eliminacje rozegrano na torze regatowym „Brdyujście”w Bydgoszczy. Organizatorem na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego był Kujawsko-Pomorski Związek Kajakowy w Bydgoszczy.

Do zawodów zgłosiły się 52 kluby kajakowe z Polski, w sumie wystartowało 439 zawodników. Sekcja kajakowa  NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki wytypowała 3 zawodników: w kategoriach młodzik – Szymon Petrykowski , juniorka młodsza – Malwina Kruszewska, junior młodszy – Sebastian Piórko. Zawodnicy startowali na dystansach 1000 m, 500 m, 200 m. Eliminacje i półfinały odbyły się w sobotę, a finały w niedzielę .

Regaty przeprowadzono w seriach na czas . Czas uzyskany w pierwszym przejeździe decydował o awansie do drugiego przejazdu półfinałowego. Z 27 zawodników którzy uzyskali najlepsze czasy w pierwszym przejeździe rozstawione były 3 półfinały. Do finału,, A” zakwalifikowało się 9 zawodników, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w każdym z trzech półfinałów. Do finału ,,B” zakwalifikowali się zawodnicy, którzy w swoich półfinałach zajęli pozycje 4-6, a do finału „C” pozostali. Zawodnicy, którzy nie zakwalifikowali się do trzech pierwszych półfinałów wystartowali bezpośrednio w finałach ,,D”, ,,E” ,itd., na podstawie czasu uzyskanego w pierwszym przejeździe. Półfinały oraz finały A,B,C rozstawione były na podstawie ,,klucza”.

O ostatecznym miejscu zajętym przez zawodnika zadecydowała jego pozycja w finale do którego się zakwalifikował. Każdy dzień przynosił wiele emocji związanych z rywalizacją sportową. Dodatkowym utrudnieniem była zmienność pogody, która miała duży wpływ na czas przejazdu.

Szymon Petrykowski uplasował się na II miejscu w finale ,,B” – czyli jest  9 najlepszym  zawodnikiem w Polsce.

Malwina Kruszewska -II miejsce w finale,,C”- znalazła się w pierwszej dwudziestce w Polsce.

Najliczniej obstawiona konkurencja – juniorów młodszych w której wystartował nasz zawodnik – Sebastian Piórko liczyła 99 zawodników. Sebastian uplasował się na V miejsce  w finale ,,H”.

trener sekcji Brygida Małkiewicz