Emocje na piasku

Piękna pogoda, wspaniała atmosfera, niezapomniane sportowe emocje, walka w duchu fair play, a przede wszystkim świetna zabawa – tak w skrócie można podsumować rozegrany w sobotę 26 sierpnia w Nowym Dworze Mazowieckim Turniej Masters w Siatkówce Plażowej o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego

Turniej został zorganizowany przez Fundację Historii i Rozwoju Siatkówki Volley Bajka we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Inicjatywę wsparło Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, a także Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który przygotował i udostępnił swoje obiekty sportowe przy ul. Sportowej 66, a także samorządy, instytucje oraz firmy z Nowego Dworu Mazowieckiego i gminy Czosnów. Honorowy patronat objęli natomiast Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i pani poseł Bożena Żelazowska.

„Sport – Druga Młodość”

Zawody były jedną z inicjatyw podjętych w ramach projektu „Sport – Druga Młodość”, skierowaną do osób powyżej 55. roku życia. Uczestniczyły w nich dwuosobowe zespoły, głównie duety męskie i mieszane. Nie zabrakło także gości z zagranicy. W wydarzeniu wzięli udział m.in.  państwo Katarzyna i Mirosław, którzy na co dzień mieszkają we Francji, a pod koniec sierpnia przebywali akurat na Mazowszu.

Pogoda dopisała. Było ciepło i słonecznie, co sprzyjało wspaniałej zabawie i fantastycznej atmosferze nie tylko na boisku… Dobre humory dopisywały też osobom oglądającym sportowe zmagania i wspierającym uczestników. A były wśród nich nie tylko rodziny zawodników – małżonkowie, dzieci czy wnuki – ale również niespokrewnieni z nimi sympatycy siatkówki.

– To wspaniała inicjatywa. Fajnie, że takie turnieje są organizowane. Miałem okazję nie tylko pograć w siatkówkę, ale także spotkać się ze znajomymi oraz poznać nowych ludzi – powiedział pan Jacek, jeden z zawodników rywalizujących w kategorii „plus 60”. – Świetnie się bawiliśmy. Jeśli Turniej będzie organizowany także w przyszłym roku, na pewno tu wrócimy – wtórował mu kolega z zespołu, pan Adam.

Ich słowa potwierdzają, że cel finansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego Turnieju, jakim było zachęcenie osób po 55. roku życia do aktywnego spędzania wolnego czasu, został osiągnięty.

Bajeczna zabawa

– Sport, w tym gra w siatkówkę, to fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu dla osób w każdym wieku. Cieszymy się, że frekwencja dopisała, zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Było naprawdę bajecznie – powiedział pomysłodawca i organizator zawodów Grzegorz Szewczyk, na co dzień prezes Fundacji Historii i Rozwoju Siatkówki Volley Bajka.

Turniej swoją obecnością zaszczycili m.in.: były siatkarz, wicemistrz świata z 2006 roku – a obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Sebastian Świderski oraz pani poseł Bożena Żelazowska, która była jednym z honorowych patronów tego wydarzenia. Nie zabrakło także Starosty Nowodworskiego Krzysztofa Kapusty oraz Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego Jacka Kowalskiego. To z ich rąk uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy puchary.

– Takie turnieje to wspaniała forma promocji siatkówki plażowej. Mam nadzieję, że przyczynią się one do wzrostu popularności „plażówki” i już wkrótce będziemy mogli cieszyć się z wielu medali prestiżowych międzynarodowych imprez nie tylko w hali – zaznaczył Sebastian Świderski, który po zakończeniu nowodworskiego turnieju udał się do Starych Jabłonek, gdzie rozgrywane były mistrzostwa Polski… również w siatkówce plażowej.

Motywacja dla innych

To właśnie prezesowi PZPS przypadło w udziale wręczanie trofeów trzem najlepszym duetom w każdej z dwóch rozgrywanych kategorii. W rywalizacji „plus 50” zwyciężyli Robert Wykowski i Dariusz Szostek, drugie miejsce zajęli Tomasz Fabianowicz i Paweł Sikora, a trzecie – Marek Zaremba i Krzysztof Całun-Dulski. Natomiast w zmaganiach osób powyżej 60. roku życia triumfowali Bogdan i Sławomir Mituniewiczowie. Druga lokata przypadła zespołowi reprezentującemu Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa (MOIIB), a trzecia Jarosławowi Szturmowskiemu i Piotrowi Zdzichowskiemu.

Uhonorowano także najstarszego uczestnika Turnieju – urodzonego w 1946 roku Stanisława Starosza. 77-latek, któremu siatkarskich umiejętności mogłoby pozazdrościć wiele młodszych osób, otrzymał pamiątkowy puchar z rąk Bożeny Żelazowskiej. – To wielka radość widzieć 50- i 60-latków z taką werwą poruszających się po boisku i z takim entuzjazmem oddających się uprawianiu sportu. To motywacja dla innych osób w ich wieku. Gratuluję wszystkim uczestnikom i cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu – powiedziała pani poseł, która mimo napiętego grafiku znalazła czas, aby spróbować swoich sił na boisku i zaprezentować swoje siatkarskie umiejętności.